Hayat ve Emeklilik

mayi hayat ve emeklilik
EMEKLİLİK DÖNEMİ

Emeklilik günlerinizi düşünerek tasarruf yaptınız. Şimdi rahat etme zamanı geldi.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emeklilik hakkınızı kazandığınızda; birikimlerinizi sistemde kalmaya devam ederek, “programlı geri ödeme” şeklinde alabilir ya da “yıllık gelir sigortası” sözleşmesi satın alarak size sunulacak düzenli gelir alternatiflerinden faydalanabilirsiniz. İsterseniz birikimlerinizi bu seçenekler arasında paylaştırabilir veya toplu olarak geri alabilirsiniz. 

Hayat sigortanızın süre sonu geldiğinde ya da elinize toplu para geçtiğinde belirli bir süre ya da ömür boyu düzenli gelir ödemesi alabilmeniz mümkün. Size sunduğumuz farklı gelir seçeneklerinden kendinize uygun olanı tercih ederek bir yandan düzenli gelir alır diğer yandan birikiminizin değerlenmesini sağlarsınız.

Emeklilik Gelir Planlarımız

Emeklilik Gelir Planı, sadece bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazanmış olan katılımcılarımızın dâhil olabildiği bir plandır.Emeklilik Gelir Planı, seçtiğiniz emeklilik programı kapsamında, emeklilik birikiminiz üzerinden düzenli gelir ödemesi beklentinizi karşılıyor. Süre ve tutarı siz beliyorsunuz, emeklilik hesabınızdan düzenli gelir ödemenizi biz gerçekleştiriyoruz. 

Emeklilik Gelir Planı ile birikiminizin tamamı ya da bir kısmı, seçtiğiniz emeklilik programına aktarılarak bireysel emeklilik sisteminde kalır ve emeklilik yatırım fonlarında vergi avantajlarıyla değerlenmeye devam eder.

Süreli Program:

Süreli Program’da düzenli gelir ödemesi alacağınız süreyi siz belirlersiniz. 

Emeklilik Gelir Planı’na aktarılan birikim tutarınız, tercih ettiğiniz süreye (yıla) bölünür. İlk yıla ait yıllık düzenli gelir tutarı hesaplanır ve en yakın 5 TL’nin katına yuvarlanır. 

Düzenli gelir ödemesi tutarı, bir yıl boyunca sabit kalır. 

Her sözleşme yıldönümünde, o günkü birikim kalan ödeme yılına bölünerek ilgili yıla ait yıllık düzenli gelir hesaplanır. 

Tercih ettiğiniz süre, asgari gelir ödeme süresinin (3 yılın) altında olamaz. 

Düzenli gelir ödemesinin aylık tutarının, aylık asgari gelir tutarının altında olacağı bir süre seçilemez. Aylık asgari gelir tutarı brüt asgari ücretin aylık tutarının %25’inin en yakın 5 TL’nin katına yuvarlanması ile bulunan tutardır.

Tutara Bağlı Program:

Tutara Bağlı Program’da düzenli gelir ödemesi tutarınızı siz belirlersiniz. 

Bir yıl boyunca gelir tutarınız sabit kalır. 

Bu seçenekte süre garantisi yoktur, birikimleriniz tükenene kadar ödeme yaparız. 

Sözleşme başlangıcında almak istediğiniz düzenli gelir ödemesi tutarını asgari düzenli gelir ödeme süresini (3 yıl) karşılayacak şekilde belirlersiniz. Aksi yönde bir talebiniz olmaması durumunda sözleşme yıldönümlerinizde, düzenli gelir miktarınız iki ay öncesine ait TÜİK tarafından açıklanan “yıllık uçtan uca TÜFE artış oranında” artırır ve en yakın 5 TL’nin katına yuvarlarız. 

Belirlediğiniz tutar, aylık asgari gelir tutarının altında olamaz. Aylık asgari gelir tutarı brüt asgari ücretin aylık tutarının %25’inin en yakın 5 TL’nin katına yuvarlanması ile bulunan tutardır. 

Emeklilik programınızı sözleşme yıldönümlerinizde değiştirebilirsiniz. 

Emeklilik Gelir Planı kapsamındaki geri ödeme programları, emeklilik birikiminiz üzerinden gelir almanıza yönelik olarak hazırlanmıştır. Düzenli katkı payı ödemelerinize devam etmek istiyorsanız, 56 yaşınızı tamamladıktan sonra da mevcut bireysel emeklilik planınız kapsamında kalmaya devam edebilirsiniz. 

Bireysel emeklilik mevzuatına göre; emeklilik şirketlerinin, emeklilik yatırım fonlarına ilişkin giderleri karşılamaları için fon net varlık değeri üzerinden fon toplam gider kesintisi (fon işletim gideri kesintisi ve fona ilişkin saklama, denetim, işlem masrafları, vb. giderler) yapabilecekleri öngörülür. 

Emeklilik Gelir Planı’ndaki her bir emeklilik yatırım fonundan, aşağıdaki tabloda yer alan oranlarda fon işletim gideri ve toplam gider kesintisi uyguluyoruz.

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)